Cikkek

Diagnosztizálva: PCOS

2023.04.14 14:08
Diagnosztizálva: PCOS

Segítség, PCOS-em van! Sokat hallani, olvasni erről a betegségről, így most jöjjön egy kis PCOS-kisokos, azaz pár dolog, amit tudnod kell róla. És persze azt is megmutatjuk, hogyan tudunk Neked segíteni a kezelésben. 

A policisztás ovárium szindróma – vagy PCOS – hosszú távú egészségügyi kockázatokhoz vezethet, beleértve a meddőséget is. Sokan azonban nem tudnak róla, egészen addig, amíg nem diagnosztizálják náluk.

Mik a PCOS tünetei?

A policisztás ovárium szindróma tulajdonképpen egy hormonális tünetegyüttes, így tipikus tünetei vannak.

  • szabálytalan menstruációs ciklusok
  • meddőség
  • progeszteron hiány - itt tudod elolvasni hogyan növelheted természetesen a progeszteron szintet
  • inzulinrezisztencia
  • túlsúly
  • túlzott testszőrzet
  • hajhullás
  • hőhullámok
  • sötét foltok a bőrön
  • állandó fáradtság, főként délelőtt
  • esti inszomnia, alvászavar
  • hangulatinagodzás, depresszió
  • felerősödött PMS 
  • emelkedett kortizolszint

 

Statisztikák szerint a nők körülbelül 10 százaléka szenved PCOS-ben, de a szakértők úgy vélik, hogy ez a szám sokkal magasabb - mivel sok esetet nem diagnosztizáltak.


Mi is az a PCOS?

A PCOS gyakorlatilag egy anyagcsere-rendellenesség, amelyet a férfi nemi hormonok túlzott mennyisége jellemez. Ez azt jelenti, hogy bár a nők petefészkeiben általában sok petesejt található, ezek a sejtek nem szabadulnak fel rendszeresen.

Sok esetben a meddőség is lehet egy tünet, de tudni kell azt is, hogy nem minden PCOS-ben szenvedő nő meddő. Illetve nem minden PCOS-ben szenvedő nő tünetei tartoznak a petefészek ciszták. 

 

Sok tünete átfedésben van, vagy más állapotot, betegséget is jelezhet, ezért a nők gyakran nem veszik észre, hogy PCOS-ben szenvednek (gondoljunk csak arra, mennyien szenvednek menstruációs zavarokban), amíg nem küzdenek a teherbe eséssel és a meddőséggel. 

 

A PCOS egy egész életen át tartó állapot, amely hosszú távú egészségügyi kockázatokhoz vezethet, így mindenképpen fontos a korai diagnosztizálás, majd a kezelés – akár természetes úton is. 

 

Mi okozza a PCOS-t?

 

Az ok még az orvosok számára is ismeretlen, de a kutatók továbbra is összefüggést látnak a genetikai és környezeti tényezők között. A szindrómát családban visszatérőnek tartják, de a viselkedési és környezeti feltételek is befolyásolják. Így a tudósok rámutattak, hogy az életmódbeli döntések inkább befolyásolhatják az állapotot, mint a genetika.

 

Hogyan diagnosztizálható a PCOS?

 

Sajnos nem létezik egyetlen teszt, amely meghatározná, hogy egy nőnek policisztás petefészek-szindrómája van-e. Ez a betegség kizárásos diagnózist igényel, ami azt jelenti, hogy a másik oldalról közelíthető meg. Az orvos kizár minden más betegséget, amely a tüneteket okozhatja, például a rendszertelen menstruációt. (A pajzsmirigy alulműködése vagy más agyi hormonok, például a prolaktin szintjének emelkedése lelassíthatja a menstruáció gyakoriságát.)


Milyen tesztek segítenek a PCOS diagnosztizálásában?

A szakemberek általában kórtörténetet gyűjtenek a betegről, laborvizsgálatot végeznek a hormonszint mérésére, és ultrahangot készítenek a reproduktív szervek, köztük a petefészkek átvizsgálására.

 

Hogyan kezelhető a PCOS?

Általában az életmódváltás, rendszeres sport és természetes adaptogén gyógynövények lehetnek segítségünkre a gyógyszeres kezelés mellett.

Vannak az úgynevezett adaptogén gyógynövények, amelyek abban különböznek az egyszerű gyógynövényektől, hogy javítják a szervezet stressztűrőképességét. Az adaptogén gyógynövények minden más hatóanyagtól különböznek: nemcsak lehetővé teszik a test számára az optimális belső egyensúly fenntartását, hanem az endokrin hormonok működését is képesek kiegyensúlyozni.

Az egyik ilyen közkedvelt gyógynövény az Ashoka, amely ayurvédikus orvoslás szerint az egyik legjobb gyógynövény a PCOS természetes kezelésére. A gyógynövény stimulálja a petefészek illetve a méh szöveteit. Továbbá teljesen természetes módon járul hozzá a progeszteron és az ösztrogén egyensúlyához. Segíthet az aknék csökkentésében, illetve a barna foltok kezelésében, kifejezetten javasolt olyanok számára, akik havonta tapasztalják az úgynevezett barnázást, vagyis pecsetelő vérzést. 

A másik ilyen természetes gyógynövény, ami a Tulsi. 

A Tulsi szintén egy adaptogén gyógynövény, tele van antiandrogén, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal, ezáltal pedig szabályozza az androgéneket, vagyis a férfi hormonokat. Ez hatalmas segítség lehet a PCOS természetes kezelésében, hiszen így hormonmentesen tudjuk támogatni szervezetünk egyensúlyát.

Méhpempő - de nem mindegy, hogy milyen!

A méhpempő javíthatja a PCOS-ben (policisztás ovárium szindróma) szenvedő nőknél a glükóz szint szabályozását, pozitív hatással van a nemi hormonok szintjére is, ezáltal javíthatja a termékenységet. Itt tudsz többet olvasni az összetevőkről. 

Ha a természetes babavárás a cél, akkor javasoljuk több gyógynövény együttes alkalmazását. Nagyon fontos, hogy nem csak Neked, de párodnak is meg kell kezdenie a felkészülést. Ismerd meg a Ciklána 3 programot a Pranagardentől.

Gyógynövényekkel a teherbeesés elősegítésért - Hormonmentesen

A program készítményei olyan gyógynövényeket tartalmaznak, melyek használata évszázadokra nyúlik vissza. A gyógynövények hatékonyságát a hagyományos kínai orvoslásban és az indiai ayurvédikus gyógyászatban is elismerik.

Élj a gyógynövények erejével, és találd meg újra a szervezeted egyensúlyát!

olcsobbat.hu simplepay_hu_v2