Évszakok szerinti útmutató

Az ősz az átmeneti időszak. Sok fa és cserje csendesen levetkőzik a télre készülve. A hőmérséklet kezd az őszi időszakhoz igazodni, éreztetni a ropogósságot, a szárazságot. És itt van a szél: lassan gyűjti az erőt, fuvallatán áramlunk a tél felé. Az ősz egy bizonyos ürességet rejt magában, az elmúlásra, a transzformációra utalhat, amely kissé elszomoríthat bennünket. Ugyanakkor lehetőségekkel is teli van - ez az idő, amikor mi is átengedhetjük magunkat a lét csendes lényegének és élvezhetjük az egyszerűséget. A levelek lehullása a levegő elem túlsúlyát hozza magával, és a prána (a létfontosságú lélegzet, az élet finom lényege) megnövekszik a légkörben. Az ősz száraz, durva, szeles, rendezetlen, hűvös, finom és tiszta. Ezek mind a vata dósa tulajdonságai, így az ősz is vata évszaknak számít. Ha az őszt megfeleltetjük a vata minőségnek, akkor könnyen találhatunk néhány egyszerű lépést az ősszel megjelenő tünetek enyhítésére a vata egyensúlyának megteremtése által.

Miért érdemes a szezonális rutinra figyelmet fordítani?

Az ájurvéda a szezonális rutint az egészség egyik fontos alapkövének tekinti az évkörön. A helyi éghajlat jellegének megfelelően érdemes meghozni olyan életmódbeli döntéseket, amelyek ellensúlyozzák a szezonálisan bekövetkező egyensúlytalanság lehetőségét, az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy támogassuk az egészségünket.

Az ősz a klasszikus vata évszak. Azonban attól függően, hogy hol laksz, a vata száraz és kiterjedt tulajdonságai már nyáron felbukkanhatnak a környezetedben, és az ősz után nagyon száraz, hideg, szeles tél is következhet.

Ha ezen minőségi szempontok alapján kezded megfigyelni a környezeted, képessé válsz megfelelően reagálni klímában jelentkező változásokra. Tény, hogy sokan alkalmazzuk már az évszaknak megfelelő szokásokat, anélkül, hogy tudatában lennénk ennek. Például a nyár olyan időszak, amikor bőségesen élvezzük a salátákat és a görögdinnyét, mindkettő tökéletesen ellensúlyozza a nyár melegét és intenzitását. Míg októberre és novemberre gyakran sütünk finom sütőtök krémlevest, és kiadós leveseket - olyan ételeket, amelyek természetesen ellensúlyozzák az ősz száraz, könnyű és szabálytalan jellegét. Az étrend és az életmód megválasztásával, amelyek ellensúlyozzák az egyes évszakok hatásait, az egész évben jobban fenntartható belső egyensúly.

Mire figyeljünk a Vata évszakban, azaz ősszel?

Ha figyelembe vesszük az ájurvédikus elvet, a vata kiegyensúlyozható a meleggel, olajossággal, lédús és tápláló ételekkel, szeretetteljes kapcsolatokkal és a stabilitás támogatására a napi rutin kialakításával. Tehát ősszel ezeket a minőségeket kell előtérbe helyezni, különösen azoknak, akiknek ezek kihívást jelentenek. Ezenkívül hasznos megismerni a vata-egyensúlytalanság jeleit és tüneteit, hogy gyorsan tudjunk reagálni rájuk, ha ezek felmerülnének.

Vata szezon életmódbeli kedvező választások

A vata támogatásának egyik leghatékonyabb módja a napi rutin kialakítása. Próbáljuk ugyanazokat a dolgokat, ugyanabban az időben csinálni (ébredni, edzeni, étkezni, lefeküdni stb.). Érdemes az korai felkelést preferálni, teljes mértékben kihasználva a kora reggeli órákban rejlő csendet, nyugalmat és békét. Ezután kellemes idegrendszer nyugtató, szövet – és energiaébresztő, a meleg, organikus szezámolajjal való önmasszázs. Ezt követően meleg, pihentető zuhany következik. Ezáltal a folyamat által marad egy finom réteg olaj a bőrön, amely a nap folyamán is táplálja a szöveteket. A gőzfürdők és párásítók megelőzhetik a szárazság kialakulását.

Néhány szelíd jóga gyakorlat és tíz-tizenöt perc meditáció elősegíti a stabilitás és a béke érzését. Ha szeretjük az illóolajokat, a vetiver, muskátli és citrus illóolajok nagyon megfelelőek az év ezen időszakában.

Az őszi színekbe való öltözés - vörös, sárga, narancs és fehér – kellemesen hat az évszakkal való harmonizálódásra. Amikor kilép az elemekbe, takarja le a fejét és a fülét, hogy megvédje őket a harapó széltől és hidegtől. Ha lehetséges, minimalizáljuk a huzatot, a nagy zajt, az agresszív zenét, a gyors vezetést és a túlzott szexuális tevékenységet. Este 10-re érdemes már ágyban lenni, kialakíthatunk egy kellemes elalvást segítő rituálét. 

Vata szezon gyakorlása

A testmozgás legjobb időszaka a kora reggeli és esti órákban van (6–10 és 18–10). A Vata-t nagyon könnyen súlyosbíthatják a gyors, mozgékony tevékenységek, ezért inkább lassú, szelíd, erősítő mozgásformákat érdemes preferálni. A gyaloglás, a túrázás, az úszás, a kerékpározás, a jóga és a taiji jó választás, feltéve, hogy megfelelő intenzitással végezzük őket. Ne felejtsük el az egyensúlyt a mindennapi tevékenységek között: fontos a megfelelő pihenés és az alvás, így tudnak a szövetek megfelelően megújulni.

Vata szezon, azaz őszi jóga

A melegség, az alaposság, a stabilitás és az összpontosítás érzésének beépítése a jógagyakorlásba rendkívül megnyugtató hatással van a vata-ra, és csodákra képes a vata-szezonban. A légzésnek mélynek és folyamatosnak kell lennie. Ha a pránájámát (légzőgyakorlatokat) gyakorlatok közül a Nadi Shodhana (váltott orrlyukú légzés) nagyon kiegyensúlyozó az év ezen időszakában.

Ászana gyakorlás során lassan melegítsünk be, és figyeljünk az ízületek átmozgatására is. Amikor csak lehetséges, földeljük magunkat-, és kerüljük a testtartások közötti ugrást (pl. csaturanga). A gyengéd áramlások, mint egy nyugodt napüdvözlet, tökéletesek a vata számára. A stabilitás és az erő növelése érdekében előnyben részesíthetjük az álló és egyensúlyozó pózokat (pl: fapóz- vriksasana, Hősi póz verziók). Talajon kedvezőek az alábbi pózok: Kobra, macskapóz, babapóz. Az elme elcsendesítésére kedvezőek az előrehajlások: paschimottanasana. A gyengéd inverziók, mint például a lábak a falon, szintén nagyon jók a vata számára. Zárásként a relaxációban (Savasana), jól takarjuk be magunk, nehogy lehűljünk.

Gyógynövényes támogatás a Vata szezonban

Reggel az Immunity Plus vagy az Energy boost bevétele hozzájárulhat az immunitás, az erő és az energia megerősítéséhez az őszi szezonban. Az Ashwagandha stabilizálja az elmét és az idegrendszert, és elősegítheti a jó alvást, az erős emésztést és a megfelelő erőt; por formájában kapható. Egyéb alapozó, vitalizáló gyógynövények a Triphala (tabletta formájában kapható), az Amla. A következő gyógynövények általában támogatóak a vata egyensúly kialakítás szempontjából: boswelia, guggul, Health, spirulina, tömjén.

Mit együnk ősszel?

Vata évszak diétája

A megfelelően kiválasztott élelmiszerek hatékony módja a vata őszi megnyugtatására. A magas fehérjetartalmú, magas zsírtartalmú, melegítő, serkentő fűszerekkel készült és forrón tálalt tartalmas, olajos, tápláló ételek nagyban hozzájárulnak a belső nedvességtartalékok fenntartásához és a vata szezonban való leföldelés kialakításához.

Kedvező ízek az édes, savanyú és sós. Általában puha, lédús és ghível vagy megfelelő olajjal készült ételeket készítsünk. A főtt gabonából készült reggelik - például zabpehely, tápióka, rizskrém- ebben az évszakban tökéletesek. Azok az ebédek és vacsorák, amelyek párolt zöldségeket, kiadós gabonát, levest és pörköltet tartalmaznak, táplálnak és hidratálnak.

Ha húst és tojást is eszel, akkor ez az év egyik legjobb időszaka, hogy élvezhesd őket. A tejtermékek, valamint a legtöbb dió és mag szintén hasznos. Ilyenkor már érdemes csökkenteni a nyers zöldségek, hideg és fagyasztott ételek fogyasztását, valamint a keserű, csípős és fanyar ízek fogyasztását. A legjobb, ha minimalizáljuk a könnyű, hűsítő és szárító ételeket, például brokkolit, káposztát, karfiolt, csírákat, leveles zöldségeket, fehér burgonyát, babot, pattogatott kukoricát, kekszet, kölest és szárított gyümölcsöt. Ha mégis ezeket az ételeket választod, akkor csak mértékkel fogyaszd.

Jellemzően ősszel természetes mód nagyobb mennyiségű táplálékra van szüksége a szervezetnek. Ezt azonban az emésztés tüzének megfelelően érdemes változtatni, növelni. Ez az évszak nagyszerű lehetőség a mono diéták elvégzésére is, amelyek rendkívül hozzájárulnak a test természetes méregtelenítési folyamataihoz. A Vata megfelelő mennyiségű ételt igényel, ezért a legjobb elkerülni a koplalást.

Az alábbiakban felsoroljuk az ideális vata szezonális ételeket.

Kedvező gyümölcsök:

Kedvező zöldségek:

Kedvező gabonák:

Kedvező hüvelyesek:

Kedvező olajok:

Kedvező fűszerek:

Alma (főtt)

Cékla

Amaranth

Vörös bab

Mandulaolaj

Ánizs

Avokádó

Sárgarépa

Basmati rizs

Miso

Ghí

Asafoetida (Hing)

Banán

Chili

Barna rizs

Mungóbab

Oliva olaj

Bazsalikom

Datolya

Fokhagyma

Zab

Urad Dal

Mogyoró olaj

Babérlevél

Grapefruit

Hagyma

Quinoa

 

Sáfrányolaj

Fekete bors

Szőlő

Tök

Búza

 

Szezámolaj

Kardamom

Citrom

Édesburgonya

 

 

 

Fahéj

Lime

 

 

 

 

Szegfűszeg

Mangó

 

 

 

 

Kömény

Narancs

 

 

 

 

Kapor

Papaya

 

 

 

 

Fokhagyma

Aszalt szilva (áztatott)

 

 

 

 

Gyömbér

Mazsola (áztatott)

 

 

 

 

Mustármag

 

 

 

 

 

Szerecsendió

 

 

 

 

 

Oregánó

 

 

 

 

 

Paprika

 

 

 

 

 

Petrezselyem

 

 

 

 

 

Rozmaring

 

 

 

 

 

Sáfrány

 

 

 

 

 

Kurkuma

olcsobbat.hu simplepay_hu_v2