Cikkek

A nők rettegett mumusa: a premenstruációs szindróma. Megszabadulhatunk a kínzó tünetektől?

2021.03.18 17:40
A nők rettegett mumusa: a premenstruációs szindróma. Megszabadulhatunk a kínzó tünetektől?

A nők rettegett mumusa: a premenstruációs szindróma. Megszabadulhatunk a kínzó tünetektől? Talán nincs is olyan nő a világon, aki a premenstruációs szindróma hallatán ne kezdene el bőszen bólogatni. 

Egyesek csak enyhe panaszokat tapasztalnak, míg mások számára a havi vérzést megelőző néhány nap felér egy valódi rémálommal

Van rá bármilyen mód, hogy megszabaduljunk a kínzó tünetektől? Ennek járunk most utána!

Tisztázzuk: mi az a PMS?

A premenstruációs szindróma (rövidítve PMS) rendkívül gyakori, a nők körülbelül 85%-át érinti.

A panaszok a tüszőrepedést követően jelentkeznek és a menzesz előtt akár már két héttel észlelhetők. A PMS fizikai és érzelmi állapotodat egyaránt negatívan befolyásolja, így munkádra, társas kapcsolataidra is rányomhatja a bélyegét.

Gyötrelmes fizikai tünetek

Fejfájás, puffadás, székrekedés vagy hasmenés, valamint érzékeny, feszülő mellek.

Ezek a leggyakoribb fizikai jelek, de olyan kellemetlen problémák is felüthetik a fejüket, mint az ízületi- és izomfájdalom, a pattanások, a libidócsökkenés vagy a súlygyarapodás.

Egy igazi házisárkány – a PMS viselkedésbeli tünetei

Hangulatingadozások, szorongás, idegesség, ingerlékenység és levertség. Ha hirtelen egy házisárkánnyá változunk, azt valószínűleg párunk, családunk, illetve barátaink sem díjazzák túlságosan. Az álmatlanság és az egész éjjel tartó forgolódás pedig munkahelyi teljesítményünket is befolyásolhatja.

Ez a legrosszabb: premenstruációs diszfóriás rendellenesség (PMDD)

A premenstruációs szindróma extrém formája, mely a PMS-t tapasztaló nők körülbelül tizedét érinti. Mély lehangoltság, ingerlékenység, depresszióhoz hasonló tünetek – a panaszok annyira súlyosak és szélsőségesek, hogy a mindennapi, normál életvitelben is komolyan akadályozhatják az illetőt.

Ez a legrosszabb: premenstruációs diszfóriás rendellenesség (PMDD)

Egyáltalán mitől alakulhat ki?

A rossz hír az, hogy a PMS kialakulásának pontos okát még a kutatók sem ismerik igazán. A leglogikusabb magyarázat szerint a megoldás a hormonális ingadozásokban és az agy biokémiájában keresendő.

A ciklus végén a progeszteron hormon szintje a csúcson van, majd az új ciklus kezdetén újból alacsony (ekkor a tünetek is alábbhagynak). Testünk az ilyen és ehhez hasonló hormonális ingadozásokra reagál.

Mondj nemet a PMS-re – de hogyan?

A menstruáció az élet természetes velejárója, ugyanakkor nem szabad hagynod, hogy ciklusod irányítsa mindennapjaidat.

Ahhoz, hogy kitörhess „a hisztis nő sztereotípiából”, több módszer áll a rendelkezésedre.

A panaszok enyhítése érdekében például érdemes száműznöd étrendedből a cukros, finomított szénhidrátban dúskáló ételeket, az alkoholt és a koffeint.

Néhány további tipp, hogy kezelni tudd…

Lehet, hogy meglepő, de egy izzasztó edzés is rengeteget segíthet. A rendszeres testmozgás (minimum napi 30 perc) sokat lendíthet általános közérzeteden és hangulatodon, a meditáció és a jóga pedig a stresszkezelésben játszhat kiemelkedő szerepet.

Vércukorszinted kiegyensúlyozásához fogyassz rostban (és kalciumban) gazdag élelmiszereket, friss gyümölcsöket és zöldségeket!

Csak akkor gyógyszerezz, ha mindenképpen szükséges

Ha a tüneteket már elviselhetetlennek érzed, célszerű elmenned egy vizsgálatra, ahol kiderítik, áll-e valamilyen egyéb betegség, hormonális zavar a háttérben. Amennyiben a válasz igen, úgy az esetek többségében gyógyszeres terápiát fognak javasolni.

Viszont, ha nincs szükséged pirulákra, nem ajánlatos mindenféle (internetről rendelt, kétes eredetű) bogyókat bekapkodnod. Biztonságos alternatív megoldások közül is választhatsz!

Csak akkor gyógyszerezz, ha mindenképpen szükséges

A gyógynövények ereje – 3 + 1 természetes módszer a PMS tüneteinek enyhítésére 

#1 Maca, vad yamgyökér és barátcserje 

A progeszteron testvaj a PMS feltételezett fő kiváltó okát, a hormonális egyensúly felborulását veszi célba, melyet igyekszik helyreállítani. A 3-féle gyógynövény mindegyike hozzájárulhat a tünetek enyhítéséhez. A maca fokozhatja a szexuális vágyat, a yamgyökér oldhatja a szorongást, a barátcserje növelheti a progeszteron termelését.

#2 Shatavari  

A shatavari, más néven fürtös spárga Indiában igen népszerű. 100% növényi alapú, Shatavari vegetáriánus kapszulánk segítséget nyújthat a menstruációt megelőző néhány napban, leginkább a hormonháztartás stabilizálásával támogatja a női egészséget.

Görcsoldó és vízhajtó, kiegyensúlyozhatja a hüvely pH értékét, szabályozhatja az ösztrogéntermelést. Mellfeszülés és ingerlékenység ellen is hatásosan bevethető.

#3 Ashoka és Ashwagandha

Az egyik legősibb és legszentebb fa, mely egész Indiában megtalálható. Kérge és levelei valódi gyógyírt jelenthetnek a női panaszokra.

Napi 1 teáskanál az Ashoka porból igen hasznos lehet a fájdalom enyhítésében, valamint a méh egészségének fokozásában. Az Ashwagandha a nyugalom gyógynövénye, mely a pihentető alvásról és a stresszmentes hétköznapokról egyaránt gondoskodhat.

+ 1 Ügyelj bélflórád állapotára és számolj le a farkaséhséggel! 

Bio Superfood Smoothie – egészséges bélflóra italporunkkal könnyedén búcsút mondhatsz a premenstruációs szindróma egyik kellemetlen tünetének, a súlygyarapodásnak.

Felejtsd el a hűtő kirámolását! Egy egyedi keverék szuperélelmiszerekkel, mely csökkentheti az ételek utáni sóvárgást és a kínzó farkaséhséget, továbbá támogatja a bélflóra egészségét.

Ügyelj bélflórád állapotára és számolj le a farkaséhséggel! 

A menstruáció előtti napokban sem kell begubóznod! Ahelyett, hogy magadba fordulnál vagy megbántanád a környezetedben élőket, kezeld tudatosan tested jelzéseid és előzd meg a bajt.

Ha megfelelően táplálkozol, odafigyelsz a testmozgásra és étrendedet speciális gyógynövényekkel egészíted ki, újra önmagad lehetsz, és teljes életet élhetsz.

Szakértői útmutatásra van szükséged testi-lelki egészségeddel kapcsolatban?

Jelentkezz személyre szabott, ayurvédikus konzultációnkra!

olcsobbat.hu simplepay_hu_v2